Go to navigation
English Russian Czech

EXKURZE PO PRAZE

MALÁ PROHLÍDKA PRAHY

Prohlídka PrahyProhlídka začíná na Pražském hradě – sídle českých králů, kde jsou dnes v majestátním chrámu sv. Víta uloženy jejich ostatky. Poté se úzkými uličkami vydáme na jeden z nejstarších mostů v Evropě, na Karlův most. Odtud půjdeme na slavné Staroměstské náměstí s orlojem a Týnským chrámem. Dále si prohlédneme Obecní dům, kde se zachovaly unikátní secesní interiéry, zastavíme se u Prašné brány, vstupu do Starého města. Naši pouť ukončíme na rušném Václavském náměstí. Prohlídka Prahy trvá přibližně 4 hodiny.

VELKÁ PROHLÍDKA PRAHY

Tato prohlídka trvá přibližně celý den, zato zhlédnete všechny významné pražské památky. Abyste se neunavili, je vám k dispozici automobil firmy, s jehož pomocí se budeme přesouvat. Během prohlídky doporučujeme návštěvu tradiční české restaurace.
Začneme prohlídkou Strahovského kláštera s jeho sněhobílým kostelem Nanebevzetí P. Marie. Navštívíme klášterní knihovnu a sály s četnými zajímavostmi a potom se pokocháme pohledem na věže kostelů a červené střechy pražských domů z ptačí perspektivy. Po návštěvě Muzea miniatur se zastavíme u Lorety, jejíž obdobu je možno najít i v dalších evropských zemích. Najdete zde tzv. Svatou chýši, postavenou podle vzoru v italském Loretu, kde prožila P. Marie z Nazaretu téměř celý svůj život. Každou hodinu rozezní hodinový stroj 27 zvonků . Dále exkurze pokračuje prohlídkou Pražského hradu.

JOSEFOV – ŽIDOVSKÉ MĚSTO V CENTRU PRAHY

Židovské městoŽidé žili na území dnešní Prahy od 10.století našeho letopočtu, proto v hlavním městě ČR vzniklo židovské muzeum pod širým nebem, které tvoří čtvrť zvanou Josefov. Prohlídka židovského města Josefova trvá tři hodiny. Během ní uvidíte nejstarší synagogu v Evropě – Staronovou (1270) a také Španělskou a Pinkasovu synagogu. Čeká vás seznámení s Židovskou radnicí s věžičkou a hodinami s hebrejskými číslicemi, které odpočítávají čas pozpátku. Navštívíme jeden z nejstarších židovských hřbitovů, založený v 15. století, prohlédneme si nejbohatší sbírku židovského písemnictví a rovněž se projdeme ulicemi pražského židovského ghetta.

KATOLICKÁ PRAHA

Zkušený průvodce vás provede po nejposvátnějších místech v Praze. Navštívíte Loretu, kde se nachází kopie tzv. Svaté chýše P. Marie z Nazaretu a také uvidíte proslulý Loretánský poklad – sbírku liturgického nádobí a rouch.

ULIČKAMI STARÉ PRAHY

Uličky staré PrahyPražské křivolaké uličky vás očarují na první pohled: tajemná zákoutí a domy s domovními znameními – pohádkové středověké město, které vám tato prohlídka ještě více přiblíží. Projdeme historickým centrem Prahy, uvidíme Staroměstské náměstí , Orloj a Židovské město Josefov.

VYŠEHRAD – KOLÉBKA ČESKÉ HISTORIE

Již z dálky lze spatřit kostel sv. Petra a Pavla na Vyšehradě. Sama skála s komplexem staveb je považována za magické místo. Říká se, že v noci se zde zjevuje duch, kterého podle bílého šatu nazvali Bílou paní. Má se za to, že Bílá paní je legendární kněžna Libuše, která zde měla sídlo. Právě zde Libuše prorokovala vznik Pražského hradu. Libuše společně se svým manželem Přemyslem Oráčem položila základ slavného rodu Přemyslovců. Na Vyšehradě měla kněžna postavený zámek, kapli a dokonce i lázně a celé hradiště bylo obehnáno nepřístupným valem. Navštívíme také Vyšehradský hřbitov, kde jsou pochováni nejvýznamnější Češi. Najdete zde hrob spisovatele Karla Čapka, skladatele Bedřicha Smetany nebo malíře Alfonse Muchy.

 

VÝLETY ZA PRAHU

ČESKÝ KRUMLOV

Český KrumlovÚzemí Českého Krumlova bylo osídleno ještě před naším letopočtem. Prvními známými obyvateli byli Keltové a poté slovanská plemena. Lidé se zde usazovali proto, že řeka Vltava umožňovala obchodovat se sousedními městy a také s Prahou. Kouzelný ostrůvek, na kterém vyrostlo středověké město s křivolakými uličkami, malými domečky na úpatí skály a se zámkem. Město je součástí světového kulturního dědictví UNESCO.

MĚSTO PIVA – PLZEŇ

Plzeň je známá jako hlavní město piva, protože právě zde se nachází proslulý pivovar, kde se vaří nejlepší světlé pivo na světě – plzeňský Prazdroj. Kromě pivovaru se může Plzeň pochlubit i středověkou částí města s obrovským, téměř hektarovým náměstím v centru a kostelem sv. Bartoloměje. V Plzni se nachází synagoga s kapacitou 2 000 lidí (druhá největší na světě).

„RUSKÉ LÁZNĚ“ - KARLOVY VARY

Karlovy VaryI když váš klient netrpí neduhy nebo nedisponuje velkou sumou peněz na lázeňské léčení, přesto stojí za to přijet na několik dní do Karlových Varů. Toto město je totiž jako žádné v Čechách spjato s ruskou kulturou. Ještě v dávném 18.století car Petr Veliký přikázal postavit zde dva lázeňské domy, kde se léčil. Záhy po návštěvě hlavy státu začali do Karlových Varů přijíždět na léčení a za odpočinkem členové carského dvora a bohatí lidé z celého Ruska. Trvalý příliv ruské šlechty nakonec vedl k tomu, že v roce 1897 postavili v Karlových Varech ruský pravoslavný kostel, který se dochoval dodnes. Na tyto světoznámé „ruské“ lázně ve svých dílech vzpomínali Gogol, Dostojevský, Nabokov, Cvětajevová.
Chcete-li vidět na vlastní oči Karlsbad – právě tak nazývali Rusové české lázeňské město- stačí vám procházka po kolonádách.

TEREZÍN – MĚSTO UTRPENÍ

TerezínToto město je posvátné nejen pro Čechy a Židy, ale také pro všechny, komu nejsou lhostejné hrůzy 2.světové války. Terezínská pevnost byla vybudována v 18.století Josefem II. a pojmenována po jeho matce, panovnici Marii Terezii. V době německé okupace Československa sem do Terezína sváželi tisíce Židů, které potom deportovali do dalších táborů smrti do Německa a do Polska. Za čtyři roky války Terezínem prošlo okolo 140 tisíc osob, z nichž dvě třetiny se nedožily osvobození.

STŘÍBRNÝ SEN – KUTNÁ HORA

Kutna HoraVe středověku se v Kutné Hoře těžila jedna třetina veškeré evropské stříbrné rudy. Protože vydatná těžba přinášela nemalé zisky, do vesnice se sjížděli stříbrokopové, kteří zde založili město. Začaly se zde stavět chrámy, kostely, akademie i školy. Perlou se stává Chrám sv. Barbory, který se svou krásou vyrovná Pražskému hradu. Je zde rovněž v celém světě známá kostnice. Ve středověku byla Kutná Hora považována za druhé nejbohatší a nejkrásnější město v Čechách. Od 1995 je Kutná Hora součástí světového kulturního dědictví UNESCO.

NEDOBYTNÝ HRAD – KARLŠTEJN

KarlštejnGotický hrad založil v letech 1346-1357 český král a císař římský Karel IV. A na svou počest ho nazval Karlštejn. Místo na řece Berounce nebylo vybráno náhodně: území tvoří hlavně vrchy ze silurského a devonského vápence, které měly hrad chránit. Karel IV. Postavil hrad jako místo pro uložení říšských korunovačních klenotů, listin, ostatků svatých, jako symbol svrchované moci panovníka. Dnes patří Karlštejn k nejvýznamnějším hradům v Čechách.

ZÁMEK KONOPIŠTĚ

KonopistěPůvodně hrad francouzského kastelového typu, vystavěný ve 2.polovině 13.století. Prošel řadou přestaveb. V 1887 zámek získal následník rakousko-uherského trůnu arcivévoda František Ferdinand d´Este, na něhož byl v roce 1914 v Sarajevu spáchán atentát, který rozdmýchal celosvětový válečný požár. Arcivévoda byl velmi pečlivým pánem. Na Konopiště dal přivézt sbírku rodinných uměleckých předmětů z nichž část byla zasvěcena kultu svatého Jiří – patrona rytířů. František rovněž zřídil zbrojnici, která je doposud považována za jednu z nejbohatších v Evropě. Jeho manželka Sofie Chotková snahy svého manžela podporovala. Na 225 hektarech půdy Sofie přikázala vybudovat park s růžovou zahradou a skleníky s tropickými rostlinami, ze kterých se doposud těší návštěvníci.

BÍLÁ ROMANTIKA – HLUBOKÁ NAD VLTAVOU

Při pohledu na siluetu zámku Hluboká nad Vltavou se tají dech . Původně gotický hrad ze 13. století byl několikrát přestavován a novogotickou podobu ve windsdorském stylu získal na konci 19. století na příkaz knížete Jana Adolfa II, a jeho manželky Eleonory. V sálech pro hosty jsou stěny a stropy obloženy vzácnými dřevořezbami, v pokojích kněžny Eleonory jsou vitráže ve stylu pozdní renesance a v jídelně najdete gobelíny utkané v Bruselu v první polovině 17. století a kazetový strop knihovny byl speciálně přivezen z rodového hradu Schwarzenbergů stejně jako sbírka zbraní. Každý detail zámku – čínské vázy, stará fajáns, lustry a nábytek – dokumentují životní styl jednoho z nejvýznamnějších šlechtických rodů. Zámecký park zve k romantickým procházkám s překrásným výhledem.

LOVECKÝ ZÁMEK – KŘIVOKLÁT

Křivoklát je hradem českých králů a knížat. Původně lovecký hrádek, zmiňovaný na začátku 12. století. Křivoklát se neblaze proslavil vězením a hladomornou, kam byli zavíráni alchymisté a podvodníci. Od té doby se mu místní lidé zdaleka vyhýbali. To ovšem nebránilo většině českých králů jezdit do těchto míst na lov. Proto se dnes může zámek pochlubit sbírkou loveckých trofejí a zbraní a také nádherně zachovalým interiérem středověkých rezidencí. Expozice soch a pozdněgotického deskového malířství zažene chmurné myšlenky na umučené ve zdejších věznicích.

 

ZA HRANICEMI ČESKÉ REPUBLIKY

PERLA NA DUNAJI – BUDAPEŠŤ

BudapešťV současné době k nejvýznamnějším památkám v Budapešti patří budova Parlamentu, která je obklopena Královským hradem a četnými kostely. Architektonický komplex tyčící se nad Dunajem je součástí světového kulturního dědictví UNESCO. Kromě těchto staveb při prohlídce uvidíte i symbol hlavního města Maďarska, Řetězový most, a také Rybářskou baštu, náměstí Hrdinů a baziliku sv. Štěpána, nazvanou tak na počest rakousko-uherského krále. Na přání lze navštívit termální lázně. Doporučujeme vám zůstat v Budapešti přes noc, protože cesta z Prahy do maďarské metropole trvá 6 hodin.

VÍDEŇ – VLAST HABSBURKŮ

VídeňBývalé hlavní město Rakousko-Uherska je vzdáleno od Prahy jenom 4 hodiny jízdy autem. Vídeň si doposud zachovala bývalou noblesu a přepych. Je to město královských paláců, velkých náměstí a četných parčíků. Během prohlídky vás labyrint starých vídeňských uliček dovede až k bývalému císařskému zámku Hofburgu, v jehož klenotnici jsou uloženy korunovační klenoty vídeňské německé říše a rakouská císařská koruna. Také uvidíte symbol Vídně – proslulý dóm sv. Štěpána, jehož jižní věž měří 137 metrů a je považována za poklad gotiky. Dále navštívíte barokní zámek Shönbrunn, bývalou letní rezidenci Habsburků. Trasu prohlídky můžeme upravit podle vašeho přání. Také vám můžeme rezervovat pokoj v hotelu, abyste měli příležitost těšit se z Vídně ne jeden, ale dva dny.

 

KRAKOV – KRÁLOVSKÉ MĚSTO NA VISLE

Krakov je bývalé hlavní město Polska. A dokonce i nyní, když vavříny hlavního města patří Varšavě, Krakov přitahuje turisty více. Je to památkově nejhodnotnější město Polska – jedno z mála, kde nebyla umělecká díla za II. Světové války zničena.
Střed Krakova byl obehnán vysokými hradbami, které měly chránit polské krále před útoky nepřátel. Za hradbami nás četné úzké uličky dovedou k Rybářskému náměstí, kde se vypíná kostel sv. Floriána, postavený ve 14. století. Prohlídka pokračuje na nábřeží Visly, kde na vápencovém návrší stojí velkolepý zámek Wawel, sídlo polských králů, symbol polské státnosti. Cesta z Prahy do Krakova je dlouhá, a proto je potřeba počítat s přenocováním, které samozřejmě zajistíme. Ráno navštívíme solné doly v městečku Wieliczky (jenom půl hodiny od Krakova). Jsou to největší solné doly v Evropě, v kterých je otevřeno solné muzeum. Solné doly u Wieliczky jsou součástí světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

 

Místa, s nimiž jsme vás seznámili, nezahrnují zdaleka všechny zajímavé lokality, které vám mohu nabídnout. Bude záležet na vašem přání: kam, na jak dlouho, či v jaké ceně si exkurze objednáte. Prohlídku můžeme začít v místě, kde jste ubytováni. Může se stát, že když na vlastní oči uvidíte krásu české krajiny a Prahy, zatoužíte vrátit se ještě jednou na tato místa. V takovém případě vám mohu být nezaměnitelným pomocníkem a ráda vás opět uvítám.



Ljuba Poleva Laurou Bushovou
S Laurou Bushovou

Ljuba Pleva s herečkou Whoopi Goldbergovou
S herečkou Whoopi Goldbergovou

Ljuba Poleva s hercem Gregory Peckem
S hercem Gregory Peckem

Ljuba Poleva s Jennou Bushovou
S Jennou Bushovou